Technologia druku opakowań elastycznych
Do niedawna do druku opakowań giętkich stosowano dwie metody druku: fleksografię oraz druk wklęsły lub miedziany. Te dwie klasyczne techniki druku wymagają produkcji klisz lub miedzianych cylindrów, które służą do przenoszenia koloru na materiał.
Stosowana przez nas nowa technologia cyfrowa stanowi alternatywę dla klasycznego druku wklęsłodruku. Metoda ta zapewnia najwyższą jakość druku i nie wymaga klisz dla samego procesu druku, co stanowi dużą wartość dodaną. Każda technologia ma pewne zalety i ograniczenia techniczne. LabelProfi oferuje to, co najlepsze ze świata druku cyfrowego na opakowaniach giętkich.
Druk Cyfrowy
Kluczową zaletą druku cyfrowego jest to, że sam druk nie wymaga produkcji drogich klisz, które w klasycznym druku służą do przeniesienia koloru na materiał. Cyfrowe maszyny drukarskie drukują bezpośrednio na podłożu. Właśnie dlatego technologia cyfrowa jest szybsza, bardziej elastyczna i ma znacznie krótszy czas przygotowania druku w porównaniu z tradycyjną technologią. To ostatnie jest niezwykle istotną zaletą, jeśli chodzi o druk małych serii produktów. Technologia cyfrowa umożliwia łatwe drukowanie zmiennych danych (numeracja, kody kreskowe lub QR, zmienność treści itp.) oraz spersonalizowanych treści, gdzie każdy produkt może być unikalny i dostosowany do użytkownika i rynku. Technologia cyfrowa zapewnia najwyższą jakość druku.
Druk cyfrowy stosujemy wtedy, gdy jest wymagana:
- elastyczność produkcji (częste zmiany konstrukcyjne)
- Najwyższa jakość druku
- personalizacja
- Drukowanie zmiennych danych
- Szybka reakcja - krótkie terminy dostaw
- małe i średnie serie i wiele różnych kształtów końcowych
- produkcja partii próbek do późniejszej produkcji wielkoseryjnej
- Skuteczne ekologiczne i zrównoważone rozwiązania
Druk fleksograficzny
W druku fleksograficznym (fleksograficznym) obraz, który ma być wydrukowany na zadrukowanej powierzchni, drukowany jest z płyt drukarskich (klisz) pokrytych farbą. Druk fleksograficzny działa skutecznie na różnych materiałach chłonnych i niechłonnych, w tym na metalach, celofanie, papierze i plastiku.
Ponieważ druk fleksograficzny działa z większą prędkością niż druk cyfrowy, jest to wydajny wybór do produkcji średnio- i wysokonakładowej z wysokiej jakości wynikami. Ze względu na produkcję klisz, druk fleksograficzny, w porównaniu do druku cyfrowego, wiąże się z bardzo wysokimi kosztami początkowymi i dłuższym przygotowaniem maszyn drukujących.
Druk fleksograficzny stosujemy wtedy, gdy jest wymagana:
- duża ilość jednego rodzaju produktu
- druk kolorami specjalnymi (skala PANTONE)
Wklęsłodruk
Druk wklęsły to proces, w którym żądany obraz jest grawerowany w miedzianym cylindrze przeznaczonym do drukowania. Cylinder drukarski jest powlekany farbą drukarską, a następnie drukowany na nośniku. Ten proces technologiczny jest szczególnie ekonomiczny i racjonalny, zwłaszcza przy produkcji dużych nakładów, takich jak czasopisma, gazety, broszury, opakowania i inne produkty.
Jeżeli potrzebujesz szybkiej wyceny napisz do nas
Druk wklęsły stosuje się, gdy są wymagane:
- duże nakłady nadruku jednego rodzaju produktu
- wysoka jakość druku
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami.